this post was submitted on 25 Jul 2023
134 points (100.0% liked)

Memes

1360 readers
34 users here now

Rules:

  1. Be civil and nice.
  2. Try not to excessively repost, as a rule of thumb, wait at least 2 months to do it if you have to.

founded 5 years ago
MODERATORS
top 14 comments
sorted by: hot top controversial new old
[–] MrMamiya@feddit.de 20 points 2 years ago (1 children)

That’s for one container of wholesale batter, IHOP is not paying that price because they’re buying a lot more.

I don’t know if this is helpful, but when I worked at Olive Garden 10 years ago, a spaghetti and meat sauce cost them $1.09. That includes everything, labor, etc.

[–] Gork@lemm.ee 4 points 2 years ago (1 children)

If the price per pound decreases if they get a special bulk rate, it means you need to eat even more pancakes until they lose money lol.

[–] MrMamiya@feddit.de 4 points 2 years ago

Yeah exactly! Though the overhead of employment might bring that number back up to about your original estimate.

[–] Jamie@jamie.moe 16 points 2 years ago (4 children)

Anyone who walked into an IHOP and ate 3.26 pounds of pancakes would be an absolute legend at that IHOP. I can barely eat 4 or 5 before I'm done.

[–] GenderNeutralBro@lemmy.sdf.org 9 points 2 years ago

The world record for pancake eating is 7 pounds in 8 minutes, set in 2016 by Matt "Megatoad" Stonie.

https://majorleagueeating.com/contests/693?action=detail&eventID=693

https://www.youtube.com/watch?v=1jSgM4gAhK0

[–] Resonant1061 3 points 2 years ago

"Folks, I have no more desire to get through the rest of my life than I did to eat those pancakes. But I ate them, and the knowledge that I can keep going when all seems lost, that's a great thing to acquire. Eating thirty pancakes - FIVE STARS"

[–] itsgroundhogdayagain@lemmy.ml 2 points 2 years ago

open the reserve tanks

load more comments (1 replies)
[–] NotSpez@lemm.ee 15 points 2 years ago* (last edited 2 years ago)

More like when you hate your pancreas. Damn.

Also: is there a theydidthemath community yet?

[–] Mercival@lemm.ee 10 points 2 years ago

Wolfram Alpha is crying in binary for being abused like this.

[–] downpunxx@kbin.social 2 points 2 years ago (1 children)

It's alot less than that, you're only factoring in raw material, not wages, rent, utilities all that goes into providing the good to the customer who is paying for it. This is nonsense.

[–] ScrivenerX@lemm.ee 6 points 2 years ago (2 children)

Nonsense is a bit of a stretch.

The IHOP exists and is staffed whether or not you are there gorging yourself on pancakes. The rent and staffing is already being spent by IHOP. The factors that can contribute is if the amount of dishes you create make them run the washer an extra time and if the pancakes cool the griddle down enough to increase the cost of heating the griddle. Both of which are negligible.

The only extra cost is the batter itself.

[–] GenderNeutralBro@lemmy.sdf.org 2 points 2 years ago (1 children)
[–] ScrivenerX@lemm.ee 3 points 2 years ago

Absolutely!

MC is a great tool for internal accounting that can help a company extrapolate the "true" cost of every item. In this pancake scenario it's important to remember that the majority of costs are fixed costs, that do not change based on whether they sell pancakes or not.

There are some accounting methods that spread the fixed costs across all items, but that doesn't actually change the profitability of the company on the whole, just the expected margin of that particular item.

[–] MxM111@kbin.social 1 points 2 years ago

You need more equipment, you likely need more people (or quality of service will go down) need more electricity. Need more space (this one is tricky, if you have extra space, then it does not cost you anything, if you do not have extra space, then it costs you a lot, so think about average)