this post was submitted on 23 Feb 2023
6 points (100.0% liked)
wolny internet
6 readers
1 users here now
Wolny (jak w rewolucji) internet to podstawa współczesnej organizacji ruchów społecznych. Nie możemy pozwolić, żeby kontrola nad tym co i komu mówimy spoczywała w rękach korporacji.
Ta społeczność ma na celu dyskutowanie jasnych i ciemnych stron internetowej wolności. Tak alternatyw, jak i wyciągających się za nami korporacyjnych.
Z zakresu informatyki warto zajrzeć też do społeczności;
Polecamy uwadze też przydatny spis praktycznych Szmerowych techno-porad.
founded 4 years ago
MODERATORS
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
view the rest of the comments
@harcesz Gdyby Komisja Europejska poważnie traktowała jej właśne obawy, nie tylko zakazałaby pojedynczych aplikacji śledzących użytkowników, ale również proaktywnie zakazałaby sklepów z aplikacjami, takich jak #google Play Store i #apple App Store, które zezwalają na oprogramowanie szpiegujące, kierując się w zamian za rozwiązania zapewniające przejrzystość, jak #fdroid.
@didleth @harcesz Tak, zakazanie zawsze jest poważnym krokiem. Ale w odczuciu około 95% przypadków, w których ludzie są uburzeni o ingerujące aplikacji, te aplikacje już nie powiodłyby się one w polityce integracyjnej #fdroid, lub przynajmniej byłoby obowiązkowe oznacanie ich jako anty-funkcji. Więc w jakiś sposób sprawia wrażenie ludzi skaczących w błocie, a potem narzekających, że się ubrudzili. (2/2)
@dreiwert Pewnym rozwiązaniem niskopoziomowym, zabezpieczającym przed niebezpiecznymi stronami, jest wykorzystanie DNS z projektu UE: dns0.eu
Nie twierdzę, że to wystarczy, myślę, że ciężko by było narzucić poszczególnym państwom zakaz "sklepów".
Po ostatnich regulacjach monopole Apple na sklep i webkit (Safari) mogą się skończyć. Podobnie z wprowadzeniem USB-C.
Zakaz mógłby oznaczać "wojnę" z USA. Może wybrano inną drogę🤔
(głośno myślę)
@didleth @harcesz
@m0bi13 @didleth @harcesz "Wojna" z Chinem może też nie być najlepszym pomysłema. W każdym razie, mądrzej zakazać sposoby aktywności niż specyficzne usługi (#tiktok też). Europejskie sądy może skryminalizować umożliwienie dostępu do "niechcianych informacji" (tutaj: naruszenia praw autorskich) poprzez powiązanie nazw domenów ([1]). Dlaczego nie kryminalizować umożliwienie dostępu do oprogramowania szpiegującego poprzez sklep aplikacji?
[1] https://basic-tutorials.com/news/leipzig-regional-court-dns-resolver-operator-as-perpetrator/